Mam przyjemność zaprosić na pierwszy warsztat twórczy do mojej pracowni, czyli Otwartej Pracowni “Viridarium”. Razem z Marią Elą Ziemkiewicz pokażemy jak robić, a przede wszystkim opowiemy o zasadach tworzenia motanek – magicznych laleczek słowiańskich.

O motankach pisałam już: https://fundacjaviridor.wordpress.com/2014/10/15/the-tangled-dolls/ . Po angielsku też możemy warsztat prowadzić 🙂

Oczywiście jest wydarzenie na facebook’u: https://www.facebook.com/events/525251541007749/

Dla tych, którzy nie muszą używać facebooka cytuję zamieszczony tam tekst:

We środę, 30 listopada od 18.00 do 21.00.

Czym są motanki?
Są częścią codziennej magii czynionej kiedyś w kobiecych kręgach przez sąsiadki, siostry, matki i córki. Z wyglądu to tylko szmaciane laleczki. W rzeczywistości amulety wspierające spełnienie życzeń, dające ochronę, otuchę i radość.
Robiono motanki wielu rodzai: żądanice – w intencji spełnienia życzeń, nierozłączki – dla udanego związku, ziarnuszki – opiekunki gospodarstwa, pieluszniczki – opiekunki noworodka, lichomanki – odpędzające choroby, i wiele innych. Opowiemy o nich podczas warsztatu.
Z dawnej tradycji wykonywania motanek na różne okazje, w naszej świadomości, do dziś pozostało tylko konstruowanie marzanny pierwszego dnia wiosny.

Spędźmy razem długi, zimowy wieczór na motaniu, wiciu i pleceniu laleczek. Trzeba to robić w skupieniu, dzieląc i łącząc naturalne tkaniny bez użycia ostrych narzędzi.
Przekażmy im intencje po to, żeby móc je ofiarować najbliższym w szczególnym czasie Bożego Narodzenia, jako prezent urodzinowy lub bez okazji, jako dar serca.

Prowadzące:
Maria Ela Zimkiewicz
Izabela Zalewska-Kantek

miejsce: Otwarta Pracownia “Viridarium”
adres: Sulejkowska 17
koszt: 80 zł (zawiera wszystkie materiały)
zapisy: viridarium.novum@gmail.com

Zapraszamy!

 

Advertisements